15 sierpnia 2020 roku, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, święcenia biskupie ks. Luis Francisco Miranda Rivera, O. Carm., Biskup diecezji Yunque, Fajardo-Humacao, był obchodzony o godz. 10:00 z
powodu skutków pandemii koronawirusa COVID-19 i przestrzegania środków ustanowionych przez władze sanitarne konsekracja odbyła się w Marcelo Trujillo Panisse Coliseum w Humacao.
Msgr. Święceniom biskupim przewodniczył Roberto Octavio González Nieves, arcybiskup metropolita San Juan. Msgr. Ghaleb Moussa Abdallah Bader, delegat apostolski w Puerto Rico, odczytał dekret apostolski Jego Świątobliwości Papieża Franciszka.
Biskup Eusebio Ramos, administrator apostolski diecezji Fajardo-Humacao, był odpowiedzialny za wprowadzenie uczestników uroczystości: Kolegium Episkopatu Puerto Rico, władz świeckich, a także obecności Zakonu Karmelitów reprezentowanego przez ks. Jorge Luis Rivera Maldonado, O.Carm., Komisarz Antyli, który odczytał w imieniu całego Zakonu gratulacje Przeora Generalnego ks. Míceál O'Neill, O.Carm.
W uroczystości aktywnie uczestniczyły parafialne wspólnoty karmelitów z Añasco, Mayagüez, Ciales, Morovis, Santa Teresita i Dom Mieszkalny Luisa Llorensa Torresa.
W swoim ostatnim przemówieniu nowy biskup poprosił proroka Eliasza o apostolską gorliwość do towarzyszenia diecezji (por. 1 Krl 19,7-8) i wspomniał o 40. rocznicy życia konsekrowanego w zakonie karmelitańskim i jubileusz 100-lecia obecności sióstr karmelitów w Puerto Rico.
Wezwał wszystkich obecnych, aby byli „Kościołem wychodzącym”, gotowym do ewangelizacji, a przez swoją apostolską komunię uczynienia Królestwa Bożego widzialnym. Wskazał, że marzy o zjednoczonej diecezji, w której każdy czuje się zintegrowany i w której każdy ze swojego powołania (świeccy, zakonnicy i duchowieństwo diecezjalne) przyczynia się do wzrostu Ludu Bożego. Jako wyzwanie podkreślił swoje pragnienie służenia i słuchania wszystkich, założenia w diecezji kontemplacyjnego Karmelu żeńskiego, poszerzenia wspólnot TOC, promowania Kościoła domowego i pracy poprzez duchowość komunii, z ruchem ekumenicznym w Puerto Rico.